Potkan by měl mít kvůli snížení rizika ztučnění a pro svoji celkovou spokojenosti k dispozici co největší životní prostor.

Jde o živočicha, pro něhož je přirozené být nejaktivnější za soumraku. Ale bude aktivní i ve dne, budete-li se jím zabývat.

Rozhodně by se měl chovat ve skupině. Jak je to v mnohých zemích dáno i zákonem.


Někteří potkani jsou velmi čistotní a mají ve svém bydlení vyhraněné místo, kde vykonávají svoji potřebu. Pokud chcete, můžete do něj vložit potkaní záchod ve formě např. skleněné zapékací misky, kterou nebude okusovat ani převrhávat stejně jako plastový speciální záchodek, který je nutné do ubikace drátky připevnit, ev. do něj umístit nějaký hladký dobře omyvatelný dostatečně těžký kámen z řeky. 

Jako jeho náplň lze využít klasický kočkolit (ne silikátový), ev. akvaristický písek přiměřené struktury. Měnit dle potřeby, přibližně jednou za 7-10dní.

Pokud se chceme potkánkovi věnovat v tom smyslu, že ho jsme ochotni něco učit, je možné ho motivovat i např. na chození vykonávat potřebu do záchodku prostřednictvím pozitivní motivace, tedy odměňování za správné a žádoucí chování. O čemž pojednání mnoho knih o výchově a výcviku psů stejně jako řada odborných prací a studíí.

V současné době je zvláště u psů, ale i u jiných druhů zvířat - u "domácích PET prasátek", hlodavců, aj. , hojně využívána metoda tzv. clickeru, což je vlastně forma pozitivní motivace prostřednictvím pomůcky.
V praxi jde o "plíšek", jímž vykonává člověk, který zvíře cvičí, učí, ap. ihned po správném a žádoucím chování zvuk, na který zvíře po tzv. "naklikání" tedy spojení si kliknutí - tedy určitého zvuku s odměnou, která zprvu po něm vždy následuje, jako na odměnu samotnou. Dá se snadno a vhodně nahradit slovním zvoláním, např. "Anó" "Jo!", z něhož zvíře usoudí, že jste spokojeni, ikdyž odměnu právě nemáte.
Vytvoří se tzv. podmíněný reflex, který popsal již v 19tém století např. Ivan Petrovič Pavlov.


Potkani se tak dají naučit obdivuhodné kousky, které můžete vidět např. na četných videích na YOUtube, po napsání např. "RATS TRICKS" do vyhledávání.

Jsou výbornou náhražkou psů podněcující děti s kladením minimálních finančních a časových nároků pro rodiče k tvůrčí činnosti, samostatnosti, cílevědomosti a vytrvalosti např. při jejich výuce a vykonávání agilit a inteligenčních her.
V současné době se i u nás dají agility překážky vhodné pro ně na internetu i volně zakoupit.


Zpět ale k bydlení vašich potkanů.

Tak jako Vaše děti, když už byla řeč o nich, i potkani mají své představy o svém bydlení. Které se Vám do určité míry nemusí líbit -  "nepořádek" - stěhování, "ničení" - ohryzem. Vždy si uvědomte, že pokud Vás neobtěžují, měli byste jim nechat volnou ruku při přestavbě a úpravách. A jen vyhodit to, co je ohrožuje, nebo se Vám nelíbí. Velké díly je dobré zafixovat pevným vázacím drátem bez bužírky, aby na ně nemohli spadnout, ap. Pamatujte si, POTKANA NIKDY NETRESTÁME. Volíme vše tak, aby "nemohl zlobit".

Jako krmení, je důvodem k přemýšlení i volba kvalitní podestýlky.

Nemám žádnou, kterou bych nevyzkoušela, ale na každé je prostě něco. Je tedy na každém, kterou zvolí.
Určitě by měla být bezprašná, bez alergenů, čemuž se lze obtížně vyhnout, vzhledem k tomu, že alergizující může být při dlouhodobé používání všechno, tudíž je vhodné ev. je střídat.


Začít můžete např. buničitou podestýlkou Asan s aloe. Jde v podstatě o recyklovaný produkt jiných výrobců, jehož složení je proměnlivé, a tedy některá balení mohou vonět, jiná ne. Není to vůně aloe, ale parfemace recyklovaných produktů.

Následovat může podestýlka z kukuřice, konopí a pilin.
Přírodní materiály jsou super, ale většinou mohou i způsobit dýchací obtížně léčitelná onemocnění drážděním dýchacích cest.
Takže volit raději něco, co to nezpůsobuje, což je právě Asan. PS: Zatím nemám z dlouhodobého hlediska vyzkoušeno, zda nezpůsobuje něco jiného, např. nějaké nádory, vzhledem k tomu, že v podstatě není známo přesné složení výrobků.


Nuž, k výběru ubikace samotné:

Akvária jsou vzhledem ke sklu, nejzdravějšímu materiálu nejen pro chov potkanů, vhodná.
Vzhledem ke křehkosti a váze, ale na čištění a manipulaci velmi problematická.
Ať je již volíte jako horizontálně nebo vertinkálně orientované, vždy musí být kvůli dobré cirkulaci vzduchu jedna strana volná, tedy krytá drátěným pletivem s oky ideálně ca 1,9mm ze silnějšího drátu, aby po něm mohli potkani bez problémů šplhat.


Terária jsou vzhledem k vlhkosti v nich. Tedy dýchání zvířat v uzavřeném prostoru a jejich následnému "paření se" - zcela nevhodná. Byť původní a dosud volně žijící potkani obývají rádi stoky a kanalizace.
Mohou vést k rozvoji dýchacích potíží, respiračních onemocnění, které mají zpravidla u imunilogicky oslabených jedinců fatální průběh, nebo mohou přejít do chronické formy, kdy mají za následek snížení kvality života jedince, a mohou vést k rozvoji příčin mrtvičky a k mrtvičce samotné.


Plastové ubikace (např. s plastovými kolotoči, tunely, žebříčky, aj. "vychytávkam") v kombinaci s drátěným systémem prodávané ve zverimexech jsou zpravidla z velmi křehkého plastu náchylného na odštípnutí, prasknutí a ohryz nebo s neprakticky udržovatelným a nevhodným systémem, ze kterého mazaný potkan snadno a velmi rychle unikne, ikdyž to nemá v povaze a zpravidla se ani na volno od svého bydlení nevzdaluje, nebo se do něj sám ráda vrací.

Dřevěné ubikace, ev. s OSB desek bez formaldehydu jsou stavby zpravidla na pohled zprvu krásné, ekologické, ale na druhý pohled, v delším časovém horizontu se ukazují jako obtížně čistitelné, neudržovatelné, je je zpravidla nutné vyhodit a koupit nebo vyrobit nové.
I v kombinaci s např. plechovými i pozinkovanými "šuplíky nebo vanami" na dně, časem tyto proreznou. NEpůsobí
esteticky. Což mají chovatelé činčil, králíků, i fretek dobře vyzkoušeno.
Z nerezu se kvůli jeho ceně a váze zpravidla nevyrábí.
Nemluvě samozřejmě o ohryzu, byť do OSB desek, dřevotříšek a překližek se pouští zpravidla potkani neradi. Za to jsou pro ně tyto z hlediska zdravotního vždy určitým rizikem.


Klasické klece prodávané pro hlodavce v běžných řetězcích.
Jsou vhodnou variantou.
Vhodné je volit klec dostatečně prostornou.
S dostatečně velkými a smysluplně umístěnými dvířky.

S patry - která jsou většinou drátěná, lze je doplnit vyměnitelnými dřevěnými nebo překližkovými deskami, které je na ně možné pevnějšími drátky bez bužírky připevnit, aby se potkanům pohodlněji odpočívalo. V případě potřeby (pročůrání, ohryzu, .....) vyměnit.
Některé klece (prioritně určené na"náruživé hryzaly" - jako jsou osmáci, ap.) mají na dně i rošty, díky ktetým nedochází k vyhrabávání podestýlky mimo klec.
Což je možné podpořit nebo situaci modifikovat např. (v OBI) na míru říznutým drátky přichyceným plexisklem po obvodu klece do určité výšky, jak to mývaly dříve naše babičky u klecí s andulkami nebo kanárky. 
U odstavených mláďat nesmí žádná mezera v kleci být větší než 1,4cm. Proto volíme raději klec s mezerami menšími, ideálně určenou pro myši a jiné drobné hlodavce. Pokud se chcete vyhnout kleci, kterou budete muset něčím přechodně nahradit. Např. nízkým plastovým boxem (ideálně o obsahu ca 90l) krytým zhora chovatelským pletivem napjatým v dřevěném rámu, který je vhodný pro malá mláďata kvůli ochraně před nevhodným prouděním vzduchu spojeným se zvýšeným rizikem nachlazení, které může z důvodu poklesu imunuty způsobené stresem ze změn krátce po přinesení domů nastat.
Něco jako když onemocní děti při hádkách rodičů nebo krátce po nástupu do školky.

Čemuž se dá vyhnout nebo předejít klidným zacházením, posílením imunity, např. podávám echinaceového sirupu a čaje na imunitu - do napáječky. Stejně jako zachováním krmení, na které je potkánek zvyklý a pořízení mu vhodného kamaráda.

Nejlepší volbou klecí jsou klece vyrobené na zakázku odborníky, kteří se vyznají v chovu a potřebách jednotlivých druhů zvířat. Jakož i v nárocích na údržbu, kterou se snaží majitelům maximálně usnadnit. 

http://voliery.cz/
http://www.klece-voliery.cz/
https://www.alumat.cz/
http://www.pet-faunas.cz/
http://agevis.cz/
http://www.tesar-klece.cz/

Levnější jsou klece ze zahraničí, přes internet nebo z druhé ruky.
Do kvalitního bydlení je z důvodu předejití nespokojenosti naší nebo nevhodnosti pro zvíře  investovat předem.


Vždy je nutné mít ubikaci zcela uzavřenou (tedy "krytou" ze všech stran - ne bez "víka" - pokud jde o akvárium, plastový box, ap.), které stejně nejsou pro potkany z dlouhodobějšího hlediska na chov vhodné.
Ubikace musí mít nutně dostatečnou cirkulaci vzduchu - tedy nejméně jednu stranu s chovatelským pletivem (králičí nestačí). Nebo j
en s provrtanými otvory ve víku, ap.
Potkani totiž velmi dobře a rádi šplhají a někteří i skáčou. Ale nepředstavujte si nějakou vakoveverku nebo neposedného burunduka. Jde o vcelku klidné, milé tvory, kteří se jen v určitém - pubertálním věku, poněkud více pohybují.

Ubikaci je vhodné vybavit vhodným vybavením - sloužícím ke šplhání, odpočinku, hrám a ohryzu - volte výrobky ze zdraví neškodných / přírodních materiálů.
Např. ze dřeva, proutí, skla, ev. keramiky, kovu, ap. - bez nebezpečných spojů (tavná pistole, lepidla) a úprav (nátěry).
Vyhněte se zdraví nebezpečným a škodlivým materiálům.
Jako jsou plasty.

Rovněž lze použít sisál, kartony bez potisku, jedlé druhy bambusu, větve ovocných a nejedovatých dřevin, z výrobků např. ptačí krmítka, budky, košíky, rozbité květináče, aj. Také kameny, které je vhodné před vložením do ubikace dobře umýt.


Vše je vhodné pravidelně měnit, ať již z hygienického hlediska, nebo pro zamezení vytvoření stereotipního chování. Viz. lvi v kleci - chodící stále dokola :_(

Misky na krmení jsou pro potkany zpravidla zbytečné, vzhledem k tomu, že jejich obsah stejně z misky zanedlouho vyhrabou. A použijí ji nejčastěji jako postýlku.

Lze místo nich použít krmítka pro králíky, kam lze směs nasypat, a odkud ji potkani nevyhrabávají.
Nutno ovšem podotknout, že v přírodě je vyhledávání potravy jejich nejpřirozenější činností, která jim zabere většinu času, co nespí.
Tudíž volným rozhozem krmiva po ubikaci simulujete vhodně jejich kreativně využité období bdělosti. 
Stimulujete jejich mozek i tělo, které bez podnětů hlavně u klidnějších potkánků - kteří mají málo místa a možnosti k pohybu, snadno ztuční. Což může vést k rozvoji cukrovky a s ní spojených druhotných onemocnění jako je slepota a porucha rovnováhy systémů, i předčasné smrti.

Místo domečků, které slouží ke spaní a následně jako záchod jen krátce, vyhledávají potkani ke svému odpočinku a spánku nejraději misky, a nejrůznější plošiny. Kam si nanosí - pokud jich nespí více, a netvoří si sami sobě svými těly "polštáře" a "přikrývky" - nebělený toalitní papír, bavlněné látky, a další tkaniny. Jestliže nemají k dispozici např. hamaky. Vhodný je vždy výběr tkanin a hamaků pouze z přírodních materiálů, jako je merino vlna, bio bavlna, nebo alespoň nebarvená bavlna - příjemný je flanel, např. ze starých prostěradel.


Napáječka o velkém objemu, je nezbytností.
Vyzkoušená je ca 800ml s kovovým pítkem od Small Animals.
Vždy je dobré průběžně kontrolovat, aby netekla.


K čištění a mytí všeho, co se potkanů týče, osobně volím přírodní a zdraví neškodné čistící a mycí prostředky, například himalájskou sůl, ocet a sodu. Nebo neurální ekologické přípravky např. z řady Sonett. Pro likvidací patoganů (po onemocnění, ap.) je vhodné SAVO.
POZOR si je třeba dát na jedovaté a zdraví nebezpečné látky a prvky
a vyhnout se jim:

V praxi jde o většinu prostředků sloužících k úklidu domácnosti - všimněte si černého křížku na oranžovém poli, který je na většině obalů čistících a mycích prostředků, včetně těch, které jsou určeny na mytí nádobí, tedy jejich/ž obsah papáte, jelikož tak dobře, aby po něm nezbyly stopy, neopláchnete nádobí nikdy. :_(

Také o většinu výrobků klasické kosmetiky, kde je obdobný koktejl látek, jež by neměly přijít do styku s lidským ani potkaním tělem. :_(

Stejně tak jako nevhodné podlahové krytiny, nátěry zdí a složení nábytku. Což asi kvůli potkanovi doma, ikdyž by Vám to mohlo i k vlastnímu zdraví přispět, z mnoha důvodů ihned měnit nebudete, ale nemusíte je dávat do styku s potkanem, a omezit i styk s Vámi. Jestli uznáte výhody ekologického bydlení, mytí a existence. :_)

Ubikace by měla být umístěna v dobře větraném prostoru prostém alespoň plísní, benzínu, klasických čistících a mycích a dezinfekčních prostředků, ... - tedy nevhodné je umístění v garáži, ve sklepě, ap.).
Doporučuje se během dne často krátce a opakovaně větrat.
Potkan nesmí být v dosahu chladného vzduchu od okna, je-li zvyklý na teplo a není otužilý. Navykáte-li jej od léta, je možné uchovat pak systém a režim větrání i během zimního období bez rizika nachlazení a následného onemocnění potkana.
Potkan nesmí být nikdy umístěn v průvanu, na přímém slunci a na silném nebo dlouhotrvajícím větru.
Ochrana před dalšími vlivy počasí (déšť, sníh, mráz) je samozřejmostí.
Dobré je ho ve chvíli, kdy větráme a venku je chladno z místnosti odnést.

POZOR - na jedovaté rostliny v bytě, jedovaté jsou i tiskařské barvy, takže určitě nedávat jako podestýlku noviny nebo dokonce letáky :_(.

Vhodné je ubikaci umístění ubikace co nejdále od mobilních telefonů, počítačů a elektrospotřebičů, zásuvek a elektrických vedení.
Ev. používat ochranu, např. odstínění. Existují již i látky, vhodné jsou kameny, solné lampy, šungit, aj. přírodní nebo moderní vychytávky. :_)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one